Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,
zapraszamy do zapoznania się z bezpłatną ofertą edukacyjno-kulturalną na rok szkolny 2024/2025 przygotowaną przez Multimedialną dla grup zorganizowanych.
Proponujemy uczniom i uczennicom udział w warsztatach, spotkaniach autorskich, wycieczce po bibliotece, jak również seansach filmowych.
Zgłoszenia przyjmujemy od 9 września 2024 r. pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje:
- nazwa przedszkola,
- imię i nazwisko nauczyciela/opiekuna grupy, telefon kontaktowy, e-mail,
- wiek i liczba uczestników,
- temat spotkania.

Terminy umawiane będą indywidualnie.

1. Harmonogram warsztatów "O czym mówią książki?": 

Temat: Letnia noc
Termin: wrzesień i czerwiec
Czas trwania: 60 minut
Czym się różni dzień od nocy? Czy każdy dzień i każda noc trwa tyle samo? Kto nocą śpi, a kto nie? Podczas warsztatów będziemy rozmawiać i kontemplować piękno wakacyjnych nocy, spojrzymy na rozgwieżdżone niebo i w głąb lasu, gdzie w tym okresie rozbłyskują jak gwiazdy świetliki. Niespodzianką będą zabawy ze światłem.


Temat: Tańcz, Córko Księżyca
termin: październik, listopad
Czas trwania: 60 minut
Książka „Tańcz, Córko Księżyca” jest opowieścią o różnych porach życia ludzkiego: dzieciństwie, młodości i starości. Podczas zajęć będziemy przeżywać je razem z afrykańską tancerką – Córką Księżyca. Najwięcej uwagi poświęcimy starości – kondycji, potrzebom i wartości ludzi starych. Będą to ćwiczenia z empatii, a także z wyrażania radości życia. Wykonamy grzechoczące ozdoby i będziemy tańczyć przy afrykańskiej muzyce.


Temat: Rękawiczka
Termin: grudzień, styczeń
Czas trwania: 60 minut
Zimą dobrze jest mieć szalik, czapkę i rękawiczki. A także dach nad głową. A co, jeśli w niewielkim domu chce się schronić zbyt dużo gości? Uczestnicy zajęć poznają dwie wersje bajki ludowej „Rękawiczka” - jedną humorystyczną, drugą poważną, która uczy, jak żyć w zgodzie z sąsiadami i sobą. Zajęcia zakończymy aktywnością plastyczną. 


Temat: Wyrzucić czy naprawić?
Termin: luty, marzec
Czas trwania: 60 minut
Co można zrobić ze starego płaszcza? Na zajęciach wspólnie przeczytamy książkę „Płaszcz Józefa” Simmsa Tabacka, zainspirowaną ludową piosenką o ubogim krawcu. Będzie to wstęp do rozmowy o pomysłowości w naprawianiu i przerabianiu (nie tylko ubrań), czyli, mówiąc językiem współczesnym, o kreatywności i recyklingu. Zobaczymy, jak wiele wspaniałych rzeczy dała kulturze pomysłowość ludzi ubogich. Czy oszczędzać, przerabiać, naprawiać powinny jednak tylko osoby niezamożne?


Temat: Czarodziejski świat pana Andersena
Termin: kwiecień
Czas trwania: 60 minut
Jan Chrystian Andersen jest nie tylko autorem Małej Syrenki, Calineczki, Księżniczki na ziarnku grochu… Pisarz uwielbiał operę i balet, a także domowe teatrzyki i teatr cieni, budował domki dla lalek, robił niesamowite wycinaki z papieru. Na warsztatach zabierzemy dzieci do Muzeum Andersena w Odense i świata sprzed 200 lat: świata opowieści i cudów z papieru. Będzie czas na wysłuchanie baśni i na część plastyczną, na której zrobimy coś, co cieszyło oczy dzieci w XIX wieku.


Temat: Sto nasionek, które pofrunęły
Termin: maj
Czas trwania: 60 minut
Podczas warsztatów dzieci poznają wielce niebezpieczne przygody nasionek oraz posłuchają historii bardzo starych drzew. Wspólnie przeczytamy książkę Isabel Minhós Martins „Sto nasionek, które pofrunęły” i wykonamy pracę plastyczną. Uczestnicy będą mogli samodzielnie zapoznać się z częścią naszego przyrodniczego księgozbioru.


2. Spotkania autorskie 
są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci. Czas trwania: 60 minut. Aktualny harmonogram spotkań dostępny jest na stronie: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions


3. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo. Na seanse filmowe zapraszamy we wtorki o godzinie 10.00.

4. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy dzieciom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Czas trwania: 45 minut.