Słup Recenzent czyli słup ogłoszeniowy z recenzjami naszych wolontariuszy lubi się przebierać i spacerować po mieście. Raz jest w muszce, innym razem zarzuca na siebie boa z dzikiego wina. Słup Recenzent czeka na osoby ze zmysłem artystycznym, które okleją go nowymi recenzjami i zabiorą na spacer - sesję zdjęciową.

Zgłoszenia grup do udziału w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach autorskich na rok szkolny 2023/2024 przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa szkoły, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie.

 

1. Harmonogram warsztatów z książką dla klas I-III: 

Temat: Pop-up, co to takiego? (październik 2023 r. - listopad 2023 r.)

Książki pop-up zawierają trójwymiarowe ilustracje, które sprawiają, że każda strona jest niespodzianką. W czasie warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z książkami-rozkładankami, które ze względu na swoją formę są dostępne dla czytelników tylko na miejscu. Następnie każdy z uczestników stworzy kartkę pop-up.

Czas trwania: ok. 90 minut.

  

Temat: Czy plac zabaw to prosta sprawa? (grudzień 2023 r. - luty 2024 r.)

Skąd się wzięły place zabaw? Czy miejsce do zabawy może być sztuką? Gdzie się bawić w mieście pełnym bloków i samochodów? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów inspirowanych książką J. Guszty „Nie tylko place zabaw”.  A także spróbujemy wcielić się w architektów i zaprojektować własne konstrukcje do zabawy.

Czas trwania: ok. 90 minut

Temat: Wróżki, elfy, gnomy i inne małe stwory (marzec 2024 r. - kwiecień 2024 r.)

Kto mieszka w pralce? Jak wygląda wróżka pościelowa? Dlaczego żarówka w nocnej lampce nagle przygasa? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów inspirowanych książką „Fanstastyczna encyklopedia małych stworów” A. Casanova.

Czas trwania: ok. 90 minut

 

Temat: Poszukiwacze zaginionej wyspy (maj 2024 r. - czerwiec 2024 r.)

Korzystając z zapisków Alojzego Rzepy i Nikoli Kucharskiej odkryjemy zaginioną wyspę. Poznamy jej mieszkańców, dowiemy się, jak wygląda jej fauna i flora oraz co się w kryje w podziemiach. Warsztaty przygotowane w oparciu o książkę N. Kucharskiej „Zaginiona wyspa”

Czas trwania: ok. 90 minut

2. Harmonogram warsztatów dla klas IV-VIII: 


Temat: Historia pisma (październik 2023 - listopad 2023)

Jak zmieniało się pismo na przestrzeni lat? Dlaczego pismo obrazkowe przekształciło się w alfabet? Jaką rolę współcześnie odgrywa pismo obrazkowe? Podczas warsztatów zastanowimy się, jakie informacje przekazywane w formie znaków możemy zaobserwować w życiu codziennym oraz podejmiemy próbę stworzenia własnego pisma.

Czas trwania: 60 minut

Temat: Jak powstają języki? (grudzień 2023 - styczeń 2024; marzec 2024 - kwiecień 2024)

Potrzeba komunikacji z drugim człowiekiem wymaga znalezienia wspólnego języka. Kiedy i w jaki sposób powstał język? Czy można porozumieć się bez słów? Spróbujemy!

Czas trwania: 45 minut

 

Temat: Poszukiwacze przygód – śladem ciekawych miejsc w Polsce (maj 2024 – czerwiec 2024)

Wraz z wakacjami pojawia się pytanie o kierunek podróży. Z bohaterami serii książek przygodowych odkryjemy ciekawe i zagadkowe miejsca na mapie Polski. (45 minut)
Czas trwania: 45 minut

3. Spotkania autorskie dla klas I-VIII są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Spotkania mogą być wzbogacone o możliwość zakupu książki i uzyskania w niej osobistej dedykacji. Czas trwania: 60 minut. Harmonogram spotkań dostępny jest tu: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions

4. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo.

5. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy uczestnikom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Po wycieczce, wzbogaconej multimedialną aktywnością, uczniowie wiedzą, jak można zapisać się do biblioteki, jakie zasady w niej panują oraz z jakich zajęć mogą skorzystać. Czas trwania : 45 minut.


ZAPRASZAMY!

               

Mały Wolontariat jest skierowany przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych. W ramach tego projektu wolontariusze przepracowują część godzin w bibliotece, część w domu. Wśród zadań Małego Wolontariatu jest roznoszenie ulotek, dwugodzinna wizyta w bibliotece połączona z wypełnieniem ankiety oraz pisanie recenzji ulubionych książek (poprzedzone warsztatem twórczego pisania).

Zgłoszenia grup przedszkolnych do udziału w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach autorskich przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa placówki, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie.

Zapisy od 25 września!

1. Harmonogram warsztatów "O czym mówią książki?": 

Temat: Jego Wysokość Organy (październik)

Jaki jest największy instrument na świecie i kto grał na nim najpiękniej? Opowieści o organach i Janie Sebastianie Bachu towarzyszyć będzie sporo muzyki i muzykowania oraz warsztaty plastyczne, na których wykonamy papierową perukę i niewielki instrument. Czas trwania: 60 minut.

Temat: Czy mogę pogłaskać psa? (listopad)

Wiele dzieci pragnie mieć psa lub kota, bo niemal wszystkie kochają zwierzęta. Na zajęciach porozmawiamy o tym, jak je kochać mądrze. Jakie są psie radości i smutki? Potrenujemy dobre głaskanie i rozpoznawanie psiej mowy. Dzieci będą mogły zapoznać się z częścią naszego księgozbioru poświęconą małym pupilom. Czas trwania: 60 minut.

Temat: Rękawiczka (grudzień)

Zimą dobrze jest mieć szalik, czapkę i rękawiczki. A także dach nad głową. A co, jeśli w niewielkim domu chce się schronić zbyt dużo gości? Uczestnicy zajęć poznają dwie wersje bajki ludowej „Rękawiczka” - jedną humorystyczną, drugą poważną, która uczy, jak żyć w zgodzie z sąsiadami i sobą. Zajęcia zakończymy aktywnością plastyczną. Czas trwania: 60 minut.  

Temat: Czarodziejski świat pana Andersena (styczeń)

Jan Chrystian Andersen jest nie tylko autorem Małej Syrenki, Calineczki, Księżniczki na ziarnku grochu… Pisarz uwielbiał teatr, także domowe teatrzyki i teatr cieni, budował domki dla lalek, robił niesamowite wycinaki z papieru. Na warsztatach zabierzemy dzieci do świata sprzed 200 lat, świata opowieści i cudów z papieru. Będzie czas na wysłuchanie baśni i część plastyczną, na której zrobimy coś, co cieszyło oczy dzieci w XIX wieku. Czas trwania: 60 minut.

 

2. Spotkania autorskie są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci. Czas trwania: 60 minut. Aktualny harmonogram spotkań dostępny jest na stronie: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions

3. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo. Na seanse filmowe zapraszamy we wtorki o godzinie 10.00.

4. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy dzieciom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Czas trwania : 45 minut.

Zapraszamy!